Led
0 Comments

Oświetlenie ledowe jest cenione z wielu powodów. Nie tylko pomagają oszczędzać energię i cechują się niezwykłą żywotnością w porównaniu do zwykłych żarówek. Polubiliśmy je zwłaszcza za możliwość dostosowania ich do własnych potrzeb – możliwości zamontowanie dosłownie wszędzie i nadania im funkcji czysto oświetleniowej i dekoracyjnej. Tutaj listwa LED daje możliwość wyboru koloru światła, które w konsekwencji wpływa na jej funkcjonowanie.

Światło ciepłe, światło zimne

Lampy ledowe wysokiej jakości cechują się wysokim wskaźnikiem oddawania barw, co oznacza, że tylko nieznacznie odbiegają barwą światła od żarówek halogenowych (różnica to 93 do 100 CRI). To co jednak nas najbardziej interesuje, to sławna temperatura barwowa. Neutralna temperatura barwowa listwy LED zazwyczaj idzie w parze z niską intensywnością światła, przez co zazwyczaj jest używana jako doświetlenie schodów czy korytarza. Służy głównie za element dekoracyjny, gdyż nie drażni oczu, co jest cechą pożądaną zwłaszcza w nocy.

Z kolei ciepła barwa (1000 K) najczęściej jest stosowana w żarówkach Edisonowych, uwielbianych przez fanów wystroju wnętrz w stylu retro. Zimna barwa, mierząca 10000 K, może być użyta np. w kuchni. Daje nienaturalne światło o odcieniu niebieskim, więc trzeba rozważyć jej zakup, żeby nie męczyła oczu – na pewno nie nadaje się jako główne oświetlenie, chociaż listwa LED o tej barwie mają swoich zwolenników. No i zostają listwy LED RGB, gdzie sami wybieramy kolor, zazwyczaj za pomocą pilota. Często występują zakończone kablem USB, więc to opcja idealna dla graczy i pracujących wieczorami przy komputerze.

Author

tomasz.verseo@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *